Kategórie

Odborný časopis VIVARISTA

Mitošinka Viliam: Pamäti kňaza 1948 - 1966 (PSČ2C)

Mitošinka Viliam: Pamäti kňaza 1948 - 1966 (PSČ2C)

Lúč,

1992,  

jazyk: sk, 

vyd.: 1., 

väzba: brožovaná,

strán: 294., 

stav: vynikajúci, ako nová

ISBN 80-7114-054-6

7.00 €

V prípade záujmu o knižku kontaktujte: 0905 178 722, mail stefancambal@gmail.com , cez Livechat či KONTAKT. Ďakujem.

Viac detailov

30 iné výrobky v rovnakej kategórii:

mons. Viliam Mitošinka (1905) - napísal knihu vo forme spomienok ešte počas totality. Svojím významom však Pamäti kňaza prekračujú rámec bežnej memoárovej literatúry. Sú prenikavým pohľadom do minulosti, ktorej dedičstvo a následky dodnes živo pociťujeme. Štyridsaťpäť rokov v náboženskej neslobode zmenilo myslenie a otriaslo duchovnými hodnotami a tradíciami. Žilo sa v prostredí nedôvery a nenávisti, ktoré bolo proti človeku a marilo jeho vzťah k Bohu. A toto všetko zanechalo v katolíckej pospolitosti hlboké stopy.

Prenasledovanie pre vieru začalo u nás v roku 1945 a postupne nadobúdalo väčšie rozmery. Medzi prelomové momenty vo vzťahu štátu ak cirkvi bol február 1948, ktorý znamenal otvorený nástup komunistov k moci. Boj ateistického štátu sa zdanlivo niesol v rovine kontraverzie s cirkvou.
V skutočnosti však štátu išlo o narušenie základndej štruktúry cirkvi a rozbitie jej jednoty, čo malo vyústiť do jej postupného zničenia. Štát vydával rad radom proticirkevné nariadenia, obmedzoval pôsobnosť biskupov a kňazov, dosadil svojich ľudí na bohoslovecké fakulty, zoštátnil zvyšok cirkevného majetku a pokiaľ mohol, usiloval sa rozšíriť počet tzv. "vlasteneckých" kňazov, ktorí by boli ochotní realizovať štátnu politiku v cirkevnej praxi.